Horo >> Sapnininkas >> Straipsniai

Sapnų aiškinimas pagal Froidą 5

2010 09 28 autorius: Happywoman.com.ua, Jupiterimages nuotr.
Sapnų aiškinimas pagal Froidą

Zigmundas Froidas tikino, kad suprasti sapno vaizdinį žmogui trukdo vidinis cenzorius, nukreiptas prieš jo paties pasąmoninius geidulius. Bet įdomiausia tai, kad daugelis sapnų elementų jo sistemoje dešifruojami vienodai, nesvarbu kokie skirtingi žmonės juos besapnuotų. Kitaip tariant, kai kurie vaizdiniai skirtingų žmonių sapnuose turi identiškas reikšmes.

Pagrindinių daiktų, žmonių ir sąvokų, figūruojančių sapno šifruotėje, paprastai nedaug. Dažniausia tai – gimimas, mirtis, žmogaus kūnas, nuogumas, vaikai, tėvai, broliai ir seserys.

• Namas paprastai atstovauja patį žmogų, jo visumą. Namas su lygiomis sienomis reiškia vyrą, o su įvairiais išsikišimais, balkonais, nišomis – moterį. Taigi, pavyzdžiui, jei vyras sapnuoja, kad virvinėmis kopėčiomis leidžiasi iš kokio nors balkono, simboline prasme tai gali reikšti santykius su moterim, o tiksliau – būtent intymius santykius.

• Tėvai sapnuose neretai pasirodo kaip valdovai (imperatorius ir imperatorienė, karalius ir karalienė, viršininkas ir viršininkė ir pan.) arba kiti aukšti asmenys. Tiesą sakant, ir realiame gyvenime dažnai santykius su viršininku plėtojame panašiai, kaip bendraudami su tėvais. Tad šablonas „visi viršininkai vienodi“ tam tikra prasme išties teisingas: net keičiant darbą pasąmoningai ieškoma „teisingų santykių“ ir, natūralu, jie randami. Nutraukti šią grandinę gali nebent atsitiktinis įsidarbinimas arba rimti pokyčiai paties žmogaus psichologijoje.

• Gimimo faktas ir procesas pasireiškia per vandens simbolį: pavyzdžiui, skęstančiojo gelbėjimas gali būti simboliniu kokio nors žmogaus gimimu (sapnuojantysis šiuo atveju pats atlieka gelbėtojo, „motinos“ rolę skęstančiojo atžvilgiu). Lipimas iš vandens arba pasinėrimas į vandenį – taip pat dar mitologijoje žinomas simbolinis gimimo aktas. O mirtis sapne užšifruojama nupjovimo, nukirtimo, nutraukimo, išvykimo vaizdiniais.

• Ir vis dėlto daugiausia simbolių sapnuose, pasak Z.Froido, sietini su seksu, lytiniais organais ir lytiniu gyvenimu apskritai. Tai, ką mes realiame gyvenime nutylime, sapnuose išlenda į paviršių, bet vis dėlto po vidinės cenzūros priedanga, užmaskuota regimų, bet su „uždraustąja tematika“ tarsi nesusijusių simbolių kalba.

• Vyriškas lytinis organas sapne gali slėptis po pieštuko, rašiklio, cigaretės, plaktuko ir pan. daiktų įvaizdžiais.

• Seksualinį susijaudinimą pasąmonė sapnuose dažnai perteikia kaip skrydį. Z.Froidas ne be ironijos rašė: „Nenusiminkite, kad dažnai tokie nuostabūs sapnai su skrydžiais, kokius visi patiriame, turėtų būti aiškinami kaip bendro seksualinio susijaudinimo sapnai“.

• Moters lytiniai organai simboliškai vaizduojami kaip talpos ir daiktai, į kuriuos galima ką nors padėti: stiklainis, skrynelė, dėžė, butelis, kišenė, taip pat ola, anga ar tiesiog įdubimas žemėje.

• Lytinis aktas sapne gali būti užšifruotas kaip kilimas laiptais arba kaip patys laiptai apskritai, taip pat ritmiški šokio judesiai ar jojimas.

Kaip Z.Froidas sužinojo simbolines sapnų reikšmes? Visų pirma analizuodamas folklorą, mitus, papročius, kalbą. Čia nuolat galima rasti įvairiausių simbolių, ir, kas įdomiausia, simboliai lieka tie patys skirtingose etninėse ir kultūrinėse grupėse. Taigi nesvarbu, ar konkretų simbolį susapnavo lietuvis, ar italas – vis tiek aiškinimas turėtų būti panašus.
 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti
inesa
Sveiki, as sia nakti sapnavau savo vaikino mirti, jog jis mires ir man vaidenasi tam kad mane paguostu, kad paskatintu gyventi toliau, bet as jo tame sapne prasiau kad manes nepaliktu ir sugristu pas mane, o visi aplinkiniai kuriuos as pazystu is jo puses visi verkia, o tame sapne labiausiai verkiau as. o spano reiksmes neradau nors panasios i mano, o rite pabudau apsiasarojusi. o del sio sapno as labai bijau. (kiek girdejau jei savo sapna papasakosiu kam nors jis neissipildys, tai tiesa?)
Virginija
Panašus sapnas kartojasi trečią kartą. Sapnuoju kad susitaikiau su buvusiu vaikinu bet aš nenoriu būt su juo, vengiu jo ir visą laik ieškau dabartinio vaikino bet nerandu
piranija
VAZIUOJU SU MARCIA MISKU,NUVIRTE JUODI MEDZIAI,PO MANO NAMO LANGAIS NUVIRTE,ARBA NUPJAUTI MEDZIAI

Daugiau komentarų