Horo >> Liaudies medicina >> Straipsniai

Kaip atpažinti pavasarinę avitaminozę

2012 03 28 autorius: Horo.lt
Kaip atpažinti pavasarinę avitaminozę

Už lango šviečia ryški saulė, sprogsta medžių lapai, pradeda dygti maži žali augalėliai, o jūs niekaip negalite atsikratyti peršalimo ligų, jaučiatės nuvargę, jums dažnai skauda galvą...

Jums vis sunkiau atsikelti rytais į darbą, o dieną nesuspėjate įvykdyti visko, ką esate suplanavę? Jums atrodo, kad viskas krenta iš rankų? Tai – pavasarinė avitaminozė, kuri atsiranda pas daugelį žmonių trūkstant vitaminų.

Jūs neišbraukėte vaisių ir daržovių iš savo maisto raciono žiemą? Stengėtės, kad meniu būtų kuo įvairesnis? Nepamirškite, kad dauguma „daržo dovanų“ buvo išaugintos šiltnamio sąlygose, o tai reiškia, kad ir vitaminų bei mikroelementų juose žymiai mažiau, todėl vargu, ar įveiksite pavasarinę avitaminozę jų pagalba.

Be to, kad į organizmą patektų pakankamai vitaminų, būtina per dieną suvalgyti daugiau nei 2 kg vaisių, daržovių arba uogų.

Jūs pamiršote apie tai? Tuomet kuo greičiau papildykite vitaminų atsargas. Tačiau tam reikia nustatyti, kokių mikroelementų jums trūksta labiausiai. Pabandykite išsiaiškinti.

Iš pradžių reikia pastebėti, kad avitaminozė – tai patologinė būsena, iššaukta vitaminų trūkumo, o dažnai ir visai jų nebuvimo. Todėl šiuolaikiniame civilizuotame pasaulyje avitaminozė ištinka labai retai.

O štai sezoniniai negalavimų išpuoliai dėl vitaminų ir mikroelementų trūkumo vadinami hipovitaminozė. Būtent ji ir yra pagrindinė nuovargio, organizmo išsekimo priežastis, kuri iššaukia peršalimus, dėl jos padidėja dirglumas.

Ar jums trūksta vitaminų, galite nustatyti savarankiškai, atsakydami į šiuos klausimus „taip“ arba „ne“:
• Ar jūs dažnai peršalate?
• Lengvi negalavimai greitai perauga į komplikacijas, po kurių organizmas sunkiai atsistato?
• Ar jūs dažnai jaučiate apatiją arba diskomfortą?
• Depresija tapo jūsų gyvenimo dalimi?
• Jūs vis dažniau būnate suirzęs ir kabinėjatės prie artimųjų?
• Jūs greitai pavargstate, dažnai negalite pabaigti to, ką esate pradėję?
• Jūs tapote nedėmesingi, o taip pat vis pamirštate svarbius dalykus?
• Valantis dantis pradėjo kraujuoti dantenos?
• Oda išsausėjo, plaukai ėmė lūžinėti bei veltis, nagai sluoksniuotis?
• Paaštrėjo chroniški susirgimai?

Jei bent į du klausimus jūs atsakėte teigiamai, tuomet laikas susimąstyti apie tai, kaip susitvarkyti su pavasarinę avitaminozę. Juk simptomai – akivaizdūs!

Avitaminozę įveikti gali padėti dietologas

Jums atrodo, kad užtenka tik padidinti vitaminų dozę savo racione, ir sveikatos problemos bus išspręstos. Be to, jūs pamirštate, kad vieni ar kiti negalavimai iškyla esant konkretaus vitamino trūkumui, o tai reiškia, kad jo kiekį organizme reiktų padidinti.

Vitamino A trūkumas skatina odos sausėjimą, plaukų vėlimąsi, nagų sluoksniavimąsi, o taip pat problemas su matymu, silpnėja imunitetas. Norint išvengti šių problemų, reikia į savo racioną įtraukti abrikosus, morkas, krapais, moliūgai, raudona paprika, pomidorai, kukurūzai.

Vitamino C trūkumas yra dantenų kraujavimo priežastis, taip pat kraujagysles tampa pažeidžiamos – dėl ko parausta oda. Be to, jūs tampate tiesiogine peršalimo ir virusinių susirgimų „auka“, apie save primena ir širdis. Vitamino C gausu citrusiniuose vaisiuose, erškėtrožėse, juoduosiuose serbentuose, žalumynuose, obuoliuose, žemuogėse ir braškėse, bulvėse ir kopūstuose.

Vitamino K trūkumas pasireiškia kraujo tekėjimui iš nosies be kažkokių konkrečių priežasčių. Jį galite papildyti įtraukdami į maisto racioną sojos aliejų, saulėgrąžas, žuvies taukus, kepenėles, kiaušinius, moliūgus, pomidorus, žirnius.

Vitamino E trūkumas iššaukia akių problemas, taip pat hemolizinę anemiją. Vitamino E atsargas galima papildyti valgant žalios augmenijos produktus, kiaušinius, augalinį aliejų, taip pat šaltalankių aliejų.
Vitamino B1 trūkumas iššaukia nuotaikų kaitą, o taip pat problemas su miegu. Gali atsirasti nepaaiškinamas pykinimas, sausumas burnoje. Tokiu atveju papildykite racioną ryžiais, pupomis, riešutais, kiaušiniais, avižomis, kepiniais ir mėsa.

Vitamino B2 trūkumas pasireiškia dermatitu ant veidu, taip pat pablogėja regėjimas. Susitvarkyti su šiuo trūkumu padės šviežūs vaisiai, mielės, kiaušiniai, mėsa, pienas, žuvis.

Vitamino PP trūkumas skatina nedėmesingumą. Taip pat gali atsirasti ir odos pažeidimų, o taip pat gali sutrikti ir virškinimas. Daugiausiai PP vitamino turi liesa mėsa, kepenėlės, kiaušiniai, sūris, grybai, alaus mielės, pupelės, žuvys, paukštiena.

Vitamino D trūkumas pasireiškia kaip rachitas, susilpnėja raumenų sistema, sumažėja kaulinis audinys, o taip pat sutrinka kepenų veikla. Išvengti tokių problemų galima valgant žuvį, kiaušinius, pieno produktus.

Kad nauda būtų maksimali, svarbu atminti, kad visi produktai turi būti šviežūs. Be to, reikia pastebėti, kad termiškai apdorojant dauguma vitaminų suyra, todėl geriausiai vaisius ir daržoves geriausiai ruošti garuose arba valgyti žalius.

Šalia gaunamų vitaminų pavasarį, pasirūpinkite ne tik sveiko maisto racionu, mitybos režimu, bet ir savo fiziniu krūviu.
 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti