Erkės įkandimas

Liaudies medicinos liga

Planuojantiems savaitgalius praleisti gamtoje specialistai pataria nepamiršti tinkamos aprangos ir purškalų nuo erkių, kurios gali būti ir platinančios erkinį encefalitą bei Laimo ligą. Visur gali įsisiurbti užkrėsta erkė, todėl dar prieš vykstant į gamtą reikia pagalvoti apie tinkamą aprangą, pasiimti repelentų.


"Laimingos erkės Lietuvoje. Čia yra viskas, ko joms reikia, visur žalia, miško daug, kasmet vis daugėja nedirbamų žemių, žolė vešli, gyvių daugėja. Niekas nebesiskundžia, kad žvėrys nyksta, vilkai į kiemus vaikšto, paukščiai grįžta, taigi jos nealksta. O dar tokie orai, kai yra pakankamai drėgmės ir šilumos", - kalbėjo M. Žygutienė.


Pasak specialistų, nuo erkinio encefalito patikimiausiai apsaugos skiepai. Patikimiausią ir ilgiausią apsaugą garantuoja 3 skiepų dozės: apie 99 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkiniam encefalitui mažiausiai 3 metams. Nuo Laimo ligos Lietuvoje vakcinos dar nėra - belieka saugotis erkės įsisiurbimo.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Irina Bulsienė pataria dirbant sode ar gamtoje dėvėti šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais - skysčiais, atbaidančiais erkes.


"Kas 1-2 valandas apžiūrėkite drabužius - ar jais neropoja erkė, ir kūną - gal erkė jau įsisiurbė. Apžiūrėjimui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę. Nepatartina gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų. Geriau laisvalaikį leisti aktyviai, nes judant raumenims erkei sunkiau įsisiurbti", - teigė I. Bulsienė.


Pasak jos, grįžus iš miško, sodo ar pasivaikščiojimo gamtoje drabužius, kuriais vilkėjote, reikėtų pakabinti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Sausame ore erkės gyvena labai trumpai. Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje.


"Dar kartą apžiūrėkite savo kūną, rūpestingai patikrinkite paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą - į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite", - pataria I. Bulsienė.


Pasak specialistės, pastebėjus įsisiurbusią erkę reikia kuo greičiau ją ištraukti. Kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų paklius į organizmą.


"Jei neturite galimybių pašalinti erkę gydymo įstaigoje, paimkite pincetą arba tankaus audinio, popieriaus gabalėlį, suimkite erkę už galvos kuo arčiau odos ir iš lėto traukite, kol pakilęs odos paviršius sudarys "palapinę". Keliolika sekundžių išlaikykite tokią padėtį. Po to erkę atsargiai ištraukite ir įkandimo vietą rūpestingai dezinfekuokite - nuplaukite muilu, patepkite spiritiniu tirpalu. Traukdami erkę, stenkitės nesuspausti jos pilvelio - galite įšvirkšti ten esančius Laimo ligos sukėlėjus tiesiai į žaizdelę, tokiu būdu pagerindami užkrato patekimą į organizmą", - moko I. Bulsienė.
 
vz24.lt
 

 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

evelina
Kai grižau iš miško radau erke ant savo rankos, žodžiu labai išsigandau.
Sufjan
Sveiki,Žinau dar viena būdą virves pumniii, bet jam pakanka tik dviejų pluoštų.Darymas:1.Sumazgini galus kartu2.Poto paemi viena pluoštą ir suki nuo savęs.3.Vėliau apkeiti pluoštus perkeldamas pluoštą per viršų kito pluošto.4.Viską kartoji nuo 2-3 tol kol baigiasi pluoštas
Vakar 2013m20geguze istraukiau pati maza erke ,buvo pilve,nezinau kaip toliau,
Biski ruzava paziuresiu per 3 dienos ,bet erke buvo mazyte,,,,,,,,,,,,,,
Totta
Nitratai – daržovių sudėtinė dalis, natūraliai iš aplinkos pektnaantys azoto junginiai. Augalams jie būtini, tačiau daržovės turi savybę juos kaupti. Didesni nitratų kiekiai randami lapinėse daržovių dalyse, mažesni sėklose ir šakniagumbiuose. Vaisiai nitratų kaupti nelinkę (vaisiuose nitratų kiekiai iš vis nereglamentuojami).Europos Maisto Saugos Tarnyba paskelbė mokslinę nuomonę dėl nitratų daržovėse. Europos maisto saugos tarnybos mokslininkai išanalizavo 42 tūkstančius tyrimų rezultatų iš įvairių ES valstybių ir nustatė, kad rizika dėl per didelio nitratų kiekio gauto vartojant vaisius ir daržoves yra minimali. Europos maisto saugos tarnybos nuomone, daržovės – būtinas ir rekomenduojamas žmogaus raciono komponentas, o suvartotų daržovių teigiamas poveikis žmonių sveikatai atsveria galimą daržovėse esančių nitratų poveikio riziką.

Daugiau komentarų