Gripas: Naujojo gripo keliai nežinomi

Liaudies medicinos liga

Ilgą laiką Lietuva buvo viena iš nedaugelio Europos šalių, kuriose neregistruota nė vieno žmogaus, užsikrėtusio naujojo viruso A(H1N1) sukeltu gripu, tačiau pastaruoju metu vienas po kito registruojami užsikrėtusieji kai kuriems žmonėms jau kelia paniką.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, naujasis pandeminis gripas nuo balandžio, kai Meksikoje buvo užfiksuotas pirmasis jo protrūkis, nusinešė jau 1154 gyvybes. Šiuo metu virusas A(H1N1) yra išplitęs 168 šalyse. Jo pandeminį plitimą lemia tai, kad dauguma žmonių neturi jokio imuniteto šiam virusui.

Ruošiamasi pirkti vakciną

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas jau parašė prašymą Vyriausybei skirti 5 mln. litų vakcinai nuo naujojo gripo A(H1N1) pirkti.

“Kol kas dar nežinome vakcinos kainų. Tegalime numanyti, kad viena vakcina gali kainuoti apie 30-50 litų, žinodami, kad vidutiniškai vakcina kainuoja 20-25 litus. Tai bus naujovė, kuriai sukurti reikėjo papildomai lėšų, tad ji gali būti brangesnė”, - sakė sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas.
Jis patikino, kad, priklausomai nuo sergamumo, kitų faktorių, valstybės skiriamų pinigų suma skiepams pirkti gali keistis. “Sieksime, kad vakcina netaptų komerciniu objektu ir nebūtų spekuliacijų kaina, tad bus bandoma tartis su tais, kurie pagamins. Tikėkimės, kad pagamins ne vienas gamintojas. Nuolat gauname informaciją apie tai, kiek yra pažengę gamintojai”, - sakė A.Skikas.

Pasak viceministro, kol kas net ir teoriškai svarstyti apie tai, kada skiepai galėtų pasiekti Lietuvą, yra sunku. Esą vakcinos dar nėra praėjusios visų procedūrų, o net ir jas praėjus pirmenybę jų įsigyti turės šalys, kuriose sergamumas didžiausias.

Skiepys ne visus

Kaip “Respublikai” teigė Vilniaus universiteto Infekcinių ligų, dermatovenerologijos ir mikrobiologijos klinikos vadovas prof. Arvydas Ambrozaitis, tai, kad ruošiamasi pirkti vakciną, yra labai gerai, nes vakcina bus labai reikalinga. Gydytojo žiniomis, vakcinos bus pagaminta tik apie 400 mln. dozių. Visiems tikrai neužteks.

“Žmonėms tikėtis, kad atsiradus vakcinai visi galės pasiskiepyti nuo naujojo gripo, taip pat nereikėtų - visų tikrai nebus įmanoma paskiepyti, - sakė A.Ambrozaitis. - PSO pirmiausia siūlo skiepyti sveikatos sistemoje dirbančius asmenis - tuos, kuriems teks daugiausia susidurti su ligoniais, jei žmonės masiškai pradės sirgti gripu. Be to, paskiepyti svarbu rizikos grupėms priklausančius žmonėms, tarp jų nėščiąsias, chroniškomis ligomis sergančius asmenis ir vaikus. Lietuva, laikydamasi šių rekomendacijų, turės priimti savo sprendimą, ką reikėtų skiepyti pirmiausia”.

Naujojo gripo vakcina, profesoriaus teigimu, skirta ne tiek asmens sveikatos priežiūrai, kiek visuomenės sveikatai, siekiant, kad pandemija nesutrikdytų valstybės funkcionavimo. Jei vienu metu gripu suserga ir į darbą neateina daugiau nei 30 proc. žmonių, paralyžiuojamas valstybės gyvenimas.
Vakcina bus perkama už valstybės lėšas ir valstybės institucijos spręs, ką pirmiausia reikia skiepyti.
Pandeminio gripo vakcina jau yra sukurta, tačiau ji dar neregistruota - vyksta jos bandymai. Ne pandemijos metu vakcinos bandomos 5-6 metus, papildomai užtrunka jų registracija. Šį kartą, pasak A.Ambrozaičio, procesas bus pagreitintas, nes nebėra kur trauktis - antroji pandeminio gripo banga, kuri gali būti gerokai sunkesnė, prognozuojama jau spalio mėnesį.

Teigiama, kad šiuo metu mirštamumas nuo naujojo gripo siekia 0,6 proc., tuo tarpu antrosios bangos metu jis gali būti gerokai didesnis. Per gripo pandemiją 1918 m. mirštamumas siekė 2,5 proc., mirė 40-50 mln. žmonių.

Situacija neprognozuojama

PSO ekspertai skelbia, kad naujasis gripas A(H1N1) kol kas nėra piktas: daugiausia susergama lengvos formos liga. Priešingai nei įprastu gripu, naujuoju virusu daugiausia užsikrečia ir suserga jauni žmonės, vaikai, nėščiosios. Kuo žmogus jaunesnis, tuo mažesnė tikimybė, kad jis jau buvo susidūręs su kuriuo nors vienu iš virusų, sudarančių naująjį virusą, taigi neturi jam imuniteto.

A.Ambrozaičio teigimu, naujasis gripo virusas dabar keliauja į Pietų pusrutulį, kur šiuo metu siaučia sezoninis gripas. Abu šie virusai gali atsidurti vieno žmogaus organizme, pasikeisti genetine informacija ir įgauti naujų savybių - virusas gali tapti patogeniškesnis. Arba jis gali nukeliauti į Pietryčių Aziją, kur siaučia paukščių gripo virusas, ir vėlgi apsikeisti su juo genomo struktūra.

“Tai - tik hipotezės, tačiau iš esmės gripo pandemija yra ne juokai, nes kuo daugiau žmonių serga, tuo daugiau jų miršta, - sakė gydytojas. - Kol kas pandemija nepavojinga, bet tai nereiškia, kad tokia ji bus ir spalio mėnesį”.

2002 m. prasidėjus paukščių gripo protrūkiui visi manė, kad kitą pandemiją sukels virusas A(H5N1). Tačiau gamta pasielgė savaip ir pasišaipė iš mokslininkų prognozių - atsirado naujas gripo virusas A(H1N1), kuris ir sukėlė pandemiją.

“Nieko negali tiksliai žinoti, todėl geriau ruoštis blogiausiam, - sako profesorius. - Visos rimtos pasaulio šalys yra sudariusios valstybinius pasirengimo gripo pandemijai planus. Yra šalių, kurios kiek-vienam gyventojui nupirkusios po 1 įpakavimą antivirusinių vaistų, pavyzdžiui, Suomija, Šveicarija. Jungtinės Amerikos Valstijos, Jungtinė Karalystė nupirkusios antivirusinių vaistų 30 proc. savo gyventojų”.

Lietuva, kaip jau ne kartą buvo rašyta spaudoje, vaistų rezervą turi vos 4 proc. gyventojų. Kasmet jiems pirkti skiriama apie 2 mln. litų, pagal pasirengimo gripo pandemijos planą ta atsarga po truputį pildoma.

Apie naująjį A(H1N1) gripą

Užsikrėtimo rizika

Gripu A(H1N1) užsikrečiama taip pat kaip ir sezoniniu gripu. Jis plinta nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu būdu, kai sergantis žmogus kosti ar čiaudi, taip pat yra galimybė užsikrėsti per aplinkos daiktus ar nešvarias rankas, kai palietus sergančiojo kvėpavimo takų išskyromis užterštus daiktus rankomis liečiama burna ar nosis.

Inkubacinis periodas

Naujojo gripo inkubacinis laikotarpis trunka nuo vienos iki septynių dienų. Sergantis žmogus gali užkrėsti kitus apie penkias dienas nuo susirgimo pradžios. Vaikams užkrečiamumo laikotarpis, manoma, trunka 7 dienas. Tačiau potencialiai pavojingu sergantysis laikomas tol, kol jam pasireiškia gripo simptomai.

Simptomai

Naujojo gripo simptomai panašūs į įprasto sezoninio gripo: karščiavimas, kosulys, sloga, gerklės skausmas, taip pat galimi raumenų ir galvos skausmai, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas ar viduriavimas. Kartais sergant gripu gali kilti sunkių komplikacijų, net jei nesergama jokiomis kitomis lėtinėmis ligomis.

Profilaktikos priemonės

Rekomenduojama vengti kontakto su sergančiais žmonėmis, dažnai plauti ir dezinfekuoti rankas, vengti liesti akis, nosį ar burną, pasireiškus panašiems į gripo simptomams kreiptis į gydytoją.
 
vz24.lt
 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Louie Doherty
After looking over the website in search of a more convenient or time-saving method to finish this task, I believe that this, which can be found at the following run 3 is the most appropriate option available on the website to perform it successfully.

Daugiau komentarų