Osteoporozė

Liaudies medicinos liga

Sakome "galbūt", nes osteoporozė yra klastinga liga, kartais užklumpanti iš pasalų ir atimanti gyvenimo džiaugsmą tuo metu, kai dar ne laikas liūdėti.

Beveik visų 75 metų ir vyresnių moterų, taip pat tų, kurios artėja prie menopauzės, kaulai turi osteoporozės požymių. Tačiau jos laipsnis priklauso ne vien nuo amžiaus. Ypač svarbu mityba ir fizinis aktyvumas. Norint iki senatvės išsaugoti stiprius kaulus, reikia vartoti pakankamai kalcio ir reguliariai mankštintis. Kuo stipresni kaulai iki menopauzės, tuo lėčiau vyks natūralus jų retėjimas ir silpnėjimas po menopauzės.

Apie osteoporozę kalba Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos bendrosios endokrinologijos sektoriaus vadovė medicinos mokslų daktarė gydytoja Aurelija KRASAUSKIENĖ:

"Lietuvoje kas antra moteris ir kas aštuntas vyras, sulaukę penkiasdešimties, patiria osteoporozinių kaulų lūžių. Vyrams ši liga pasireiškia rečiau todėl, kad jų kaulai stipresni, sunkesni, o gyvenimo trukmė - trumpesnė (maždaug 11,5 metų). Be genetinių priežasčių ir hormonų stygiaus, yra ir kitos šios ligos priežastys: įvairios vidaus organų ligos ir rūkymas. Rūkyti ypač pavojinga moterims.

Osteoporozė - kaulų liga, vadinama tyliąja epidemija. Ji prasideda be skausmų ir netikėtai, baigiasi liūdnai - su skausmais ir lūžiais. Palyginti su pirmykščiu žmogumi, mes netekome apie 3 proc. kaulų masės, o gyvename kur kas ilgiau. Mūsų kaulai neprisitaikę prie saugaus senėjimo proceso. Gyvenimo trukmė ilgėja, o mes nesugebame kasdien gauti reikiamo kalcio kiekio, todėl tikimybė susirgti šia liga didėja.

Kuo anksčiau pradėsite gydyti osteoporozę, tuo bus geresnė senatvė. Šios ligos profilaktika reikėtų pasirūpinti vaikystėje, jaunystėje ir brendimo laikotarpiu, kai kaulų masė auginama. Aktyviausiai kalcis kaupiamas brendimo laikotarpiu. Mergaitės per trejus brendimo metus sukaupia tiek kaulų masės, kiek vėliau netenka per trisdešimt metų. O kaulų stiprinimu reikėtų pradėti rūpintis menopauzės laikotarpiu, nes tuo metu mažėja moterų kaulų masė: mažėja hormono estrogeno kiekis ir kaulas yra ardomas. Moterys turėtų susirūpinti savo genetika, paveldimumu. Jei artimi giminaičiai patyrė osteoporozinių kaulų lūžių, tikimybė ir pačiai jų patirti yra labai didelė.

Kaulai gali lūžinėti ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Kai vaikystėje trūksta lytinių hormonų ir yra nelabai stiprus kaulų audinys, pasitaiko kaulų lūžių, kuriuos galima vadinti jaunatvine osteoporoze. Bet tikrąja susergama vyresniame amžiuje.

Kiekvienam vyresnio amžiaus žmogui, o ypač moterims, patariama atlikti kaulo mineralinio tankio matavimo tyrimą. Tai kraujospūdžio matavimui prilygstantis tyrimas, kuris gali padėti laiku nustatyti ligą."
 
LŽ žurnalas

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

bursel
This is really good information. Thank you for sharing this information with us. Esenyurt Konut Projeleri Beylikdüzü Konut Projeleri Bahçeşehir Konut Projeleri Avcılar Konut Projeleri
Montan
We offer free access to Switch Roms with direct, ad-free download links in NSP and XCI formats for emulators like Egg Ns, Yuzu, Ryjunux, Skyline, Strato Emu, and more. Ryuji Firmware APK based on .NET Core and OpenGL, provides exceptional graphics rendering and numerous features for gaming enthusiasts.
timothyferriss
Tai tikrai svarbus straipsnis apie osteoporozę ir jos įtaką žmonių sveikatai, ypač Hoops Grids vyresnio amžiaus moterims
popkicks
Fake Jordan 1 x Travis Scott The high-top rides on a traditional cupsole, featuring crisp white sidewalls and a grippy gum rubber outsole.
popsnkrsreps
Behind the tongues are even more Fake Jordan 1 x Travis Scott to go along with the skate-theme. A Black midsole atop a Sail rubber outsole completes the design.

Daugiau komentarų