Osteoporozė

Liaudies medicinos liga

Sakome "galbūt", nes osteoporozė yra klastinga liga, kartais užklumpanti iš pasalų ir atimanti gyvenimo džiaugsmą tuo metu, kai dar ne laikas liūdėti.

Beveik visų 75 metų ir vyresnių moterų, taip pat tų, kurios artėja prie menopauzės, kaulai turi osteoporozės požymių. Tačiau jos laipsnis priklauso ne vien nuo amžiaus. Ypač svarbu mityba ir fizinis aktyvumas. Norint iki senatvės išsaugoti stiprius kaulus, reikia vartoti pakankamai kalcio ir reguliariai mankštintis. Kuo stipresni kaulai iki menopauzės, tuo lėčiau vyks natūralus jų retėjimas ir silpnėjimas po menopauzės.

Apie osteoporozę kalba Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos bendrosios endokrinologijos sektoriaus vadovė medicinos mokslų daktarė gydytoja Aurelija KRASAUSKIENĖ:

"Lietuvoje kas antra moteris ir kas aštuntas vyras, sulaukę penkiasdešimties, patiria osteoporozinių kaulų lūžių. Vyrams ši liga pasireiškia rečiau todėl, kad jų kaulai stipresni, sunkesni, o gyvenimo trukmė - trumpesnė (maždaug 11,5 metų). Be genetinių priežasčių ir hormonų stygiaus, yra ir kitos šios ligos priežastys: įvairios vidaus organų ligos ir rūkymas. Rūkyti ypač pavojinga moterims.

Osteoporozė - kaulų liga, vadinama tyliąja epidemija. Ji prasideda be skausmų ir netikėtai, baigiasi liūdnai - su skausmais ir lūžiais. Palyginti su pirmykščiu žmogumi, mes netekome apie 3 proc. kaulų masės, o gyvename kur kas ilgiau. Mūsų kaulai neprisitaikę prie saugaus senėjimo proceso. Gyvenimo trukmė ilgėja, o mes nesugebame kasdien gauti reikiamo kalcio kiekio, todėl tikimybė susirgti šia liga didėja.

Kuo anksčiau pradėsite gydyti osteoporozę, tuo bus geresnė senatvė. Šios ligos profilaktika reikėtų pasirūpinti vaikystėje, jaunystėje ir brendimo laikotarpiu, kai kaulų masė auginama. Aktyviausiai kalcis kaupiamas brendimo laikotarpiu. Mergaitės per trejus brendimo metus sukaupia tiek kaulų masės, kiek vėliau netenka per trisdešimt metų. O kaulų stiprinimu reikėtų pradėti rūpintis menopauzės laikotarpiu, nes tuo metu mažėja moterų kaulų masė: mažėja hormono estrogeno kiekis ir kaulas yra ardomas. Moterys turėtų susirūpinti savo genetika, paveldimumu. Jei artimi giminaičiai patyrė osteoporozinių kaulų lūžių, tikimybė ir pačiai jų patirti yra labai didelė.

Kaulai gali lūžinėti ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Kai vaikystėje trūksta lytinių hormonų ir yra nelabai stiprus kaulų audinys, pasitaiko kaulų lūžių, kuriuos galima vadinti jaunatvine osteoporoze. Bet tikrąja susergama vyresniame amžiuje.

Kiekvienam vyresnio amžiaus žmogui, o ypač moterims, patariama atlikti kaulo mineralinio tankio matavimo tyrimą. Tai kraujospūdžio matavimui prilygstantis tyrimas, kuris gali padėti laiku nustatyti ligą."
 
LŽ žurnalas

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Alex
I really like the information the impossible quiz you share. Thanks to that, I know many more interesting and useful things. drift boss
Mari
Calcium and vitamin D intake have to be increased in order to treat osteoporosis: For healthy bones, calcium and vitamin D are two essential elements. By consuming calcium-rich foods like milk, yogurt, fish, and seeds as well as vitamin D-rich fruits like eggs, salmon, and sun mushrooms as well as calcium supplements, you can increase your consumption tetris unblocked of calcium and vitamin D. and doctor-prescribed vitamin D.
Rohini
* rašo:Kaip tik sios istorijos ir ijoskeau! Pasirode labai idomi, kai ja pazindino per ekstrasensu musi ir buvo isvedziojamos ivairios teorijos tiek paciu ekstrasensu, tiek ekspertu
Nadia
+3Legionas rašo:Tokie paslaptingi diginmai ir mirtys tiesiog degina vaizduote ir logini mastyma. Atrodo bet ka atiduociau uz atsakyma, kas ten tada ivyko. Manau laikui begant, gan greitai, labai greitai, mes viska suzinosim

Daugiau komentarų