Prostatos vėžys
Liaudies medicinos liga
Rugsėjo 15 dieną minima Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Šia liga susirgę vyrai ilgą laiką nejaučia jokių ligos simptomų, todėl dažnai prostatos vėžys aptinkamas vėlyvųjų stadijų prostatos vėžys, kurio visiškai išgydyti nebeįmanoma.
Kas rizikuoja susirgti prostatos vėžiu? Dažniausiai suserga rizika padidėja vyresniems nei 50 metų vyrams, taip pat tiems, kurių artimi giminės (tėvas, brolis, dėdė) serga ar sirgo prostatos vėžiu. Dažniau psotatos vėžiu suserga gausiai vartojantys riebų gyvulinės kilmės maistą, nepakankamai valgantys šviežių daržovių ir vaisių. Dažniau serga nutukę vyrai.
Kada vertėtų sunerimti? Pradžioje jokių simptomų neatsiranda, tik po kurio laiko pasireiškia su prostatos padidėjimu susijusios problemos, tai yra dažnas šlapinimasis naktį, vėliau, navikui sparčiai išplitus, gali pradėti skaudėti kryžkaulio srityje, vėžiui išplitus į šlapimo pūslę gali pasirodyti kraujo šlapime. Galimi ir bendri simptomai, kurie yra būdingi vėžiniams susirgimams: kūno masės sumažėjimas, pykinimas, apetito stoka.
Kaip apsisaugoti? Siekiant išvengti prostatos vėžio yra rekomenduojama tinkama dieta. Patariama vartoti kuo mažiau riebaus maisto (riebios mėsos, lašinių, grietinės, sviesto). Tai ne tik padės išvengti prostatos vėžio, bet ir neleis formuotis aterosklerozinėms plokštelėms, kurios, užkišusios kraujagysles, sukelia širdies ir smegenų kraujagyslių ligas. Stenkitės kasdien kuo daugiau vartoti sojų produktų, vynuogių, pomidorų, kopūstinių daržovių bei žuvies (lašiša, upėtakis), gerti žaliąją arbatą. Privaloma sportuoti ir išlaikyti normalų kūno svorį. Taip pat privalu mesti rūkyti, alkoholį vartokite saikingai.
Prostatos vėžio atvejų daugėja, todėl kontroliuoti klastingą ligą laiku padeda patikrinta priemonė – profilaktiniai PSA tyrimai. Sveikatos apsaugos ministro patvirtinta programa vykdoma nuo 2006 metų. Programa skirta vyrų nuo 50 iki 75 metų amžiaus ir vyrų nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, susirgimų prevencijai. Urologo konsultacijos ir priešinės liaukos biopsijos paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios ambulatorines urologijos paslaugas.
Lietuvos vėžio registro duomenimis Lietuvoje 2008 metais buvo diagnozuota 3 248 nauji prostatos vėžio atvejai (sergamumas 207 vyrai iš 100 000). I stadijos buvo 0,4 proc., II – 56, 0 proc., III – 27,2 proc., IV – 4,3 proc. ir 12,1 proc. buvo nenurodyta stadija. Manoma, kad dėl senstančios visuomenės ateityje bus nustatoma dar daugiau naujų prostatos vėžio atvejų. Lietuvos vėžio registro duomenimis, 2006–2007 m. užregistruotas vidutinis 14 proc. metinis sergamumo prostatos vėžiu didėjimas.
Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras
Rašyti komentarą