Horo >> Asmenybė >> Straipsniai

Tavo balsas gali daug 2

2009 06 22 autorius: Milda KUNSKAITĖ, respublika.lt
Tavo balsas gali daug

Kas kalba ramiai ir žemu balsu, atrodo simpatiškas ir lengviau pasiekia savo. To išmokti gali kiekvienas.

Mažai kas suteikia tiek informacijos apie pašnekovą kaip balsas. Jei draugė “alio” į ragelį tiesiog sučiulba, tikriausiai paprašys paslaugos, jei trumpai burbteli, jau žinote - ji yra suirzusi. Norime ar ne, bet balsu komunikuojame ir be žodžių, signalizuojame simpatiją arba šaltumą, parodome, ar jaučiamės pranašesni už ką nors, ar kaip tik menkesni - nors viso to patys nepastebime.

Jei norite ką nors daugiau sužinoti apie žmogų, tiesiog pasiklausykite, kaip jis kalba. Be išvaizdos, balsą pastebime pirmiausia. Jis daug labiau nei įsivaizduojame formuoja mūsų pašnekovo paveikslą. Balsas gali mus labai jaudinti ir lemti, ar žmogus patinka, ar yra nemalonus. Bet yra netiesa, kad moterims patinka vien žemi vyriški balsai. Simpatiją taip pat lemia kalbėjimo greitis ir intonacija. Tiesa, žemas balsas paprastai yra vertinamas kaip patrauklus, tačiau prisideda ir kiti veiksniai. Jei vyras kalba labai lėtai ir be intonacijos, neišraiškingai arba nuolat įterpia “ė-ė-ė”, jam nepadeda nė žemas balsas. Tuo tarpu spigūs, šaižūs balsai arba pernelyg greitas bambėjimas yra nesimpatiški visiems. Taip yra todėl, kad klausytojas nesąmoningai mintimis mėgdžioja pašnekovą - dusimas, įtampa, gumulas kalbėtojo gerklėje persiduoda.

Be išvaizdos, būtent pagal balso skambesį susidarome nuomonę apie kieno nors kompetenciją arba protą. Nors balsas turi tokią didelę galią, tik nedaugelis žmonių pasinaudoja šiuo potencialu. Kaip dailiname savo išvaizdą ruošdamiesi į pasimatymą arba prisistatymo pokalbį, taip reikėtų paruošti ir savo balsą, kad pasirodytume kiek įmanoma geriau. Jei neišsimiegoję ir nepusryčiavę nulėksite į pokalbį su potencialiu darbdaviu, jūsų balsas skambės taip, tarsi naktį būtumėte praleidę be perstojo rūkydami. Arba iš susijaudinimo kalbėsite visa oktava aukščiau. Tokiems pokalbiams reikia ruoštis, t.y. sušildyti kalbos padargus - lūpas, liežuvį, žandikaulio raumenis ir gerklas. Suformuluokite įžanginius sakinius ir keletą kartų juos garsiai ištarkite.

Moterys yra linkusios kalbėti aukštesniu balsu nei natūralus, ypač kai yra susijaudinusios arba bando kalbėti garsiau. O situacijose, kuriose jaučiamės kompetentingi arba norime pasiekti savo, būna kaip tik priešingai. Dažnai balsas pradeda skambėti maloniau, kai išmokstama kvėpuoti giliau ir laisviau. Norint rasti idealų registrą ir išlaikyti jį stresinėse situacijose, reikia nuolatos treniruotis - niūniuoti arba dainuoti. Balso aukštį ir tembrą nustatyti lengviausia taip: atsipalaiduokite ir, pavyzdžiui, įsivaizduokite, kad prieš jus padėtas skanus patiekalas. Ištarkite: “Hm, niam, niam, niam”. Raumenys, gerklos atsipalaiduos, balsas išsilygins.

Kvėpavimas tam tikra prasme yra balso variklis: kas visą dieną sėdi prie kompiuterio, kvėpuoja paviršutiniškai, taigi ir jo balsas yra neišlavintas. Rezonanso erdvę praplėtus giliu kvėpavimu pilvu, balsas savaime tampa malonesnis ir sodresnis. Kaip ir daug kur, taip ir kalbant svarbu atsipalaiduoti. Galbūt jums tai pavyks padaryti bėgiojant, atliekant jogos pratimus arba dirbant sode. Šiek tiek pasitreniravę pasieksite, kad jūsų balsas skambėtų ramiau ir tvirčiau, tiek diskutuojant su bendradarbiais, tiek auklėjant paauglius vaikus arba kai paskambina susinervinusi draugė.

Kvėpavimo pratimas

Įsikąskite kamštį, suspauskite jį lūpomis, kvėpuokite per nosį. Išsitieskite. Įkvėpdami įtempkite kvėpavimo organus, krūtinės ląstą ir pilvą. Užlaikykite orą, o paskui nupūskite kamštį, staiga prasižiodami. Treniruojantis jūsų kvėpavimo apimtis vis didės.
 
Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"
vz24.lt
Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti

Daugiau komentarų