Bakterijos

Liaudies medicinos liga

Ar žinojote, kad šuns burnoje yra kur kas mažiau bakterijų nei žmogaus arba, kad virtuvėje ant stalo gali tūnoti 400 kartų daugiau bakterijų nei ant unitazo dangčio? Greičiausiai ne, tačiau kitos mokslininkų išvados apie bakterijas, jų labiausiai pamėgtas vietas ir apsisaugojimo būdus gali nustebinti dar labiau, kadangi dauguma mūsų įsitikinimų apie bakterijas tėra mitai.

1 mitas: Maisto likučius būtina išmesti

Jei šakute kabinate maistą iš indo, o paskui ramia sąžine jo likučius dedate į šaldytuvą, elgiatės neapdairiai, nes virškinimo fermentai, išsiskiriantys kartu su seilėmis valgio metu, gadina likusį maistą. Todėl jeigu matote, kad visos porcijos neįveiksite, maisto į lėkštę įsidėkite tik tiek, kiek suvalgysite. Be to, pasistenkite nugalėti pagundą maistą skanauti tiesiai iš stiklainių, skardinių ar kitų įpakavimų.

Su virtu valgiu reikėtų elgtis dar apdairiau, nes jame pavojingos bakterijos dauginasi daug sparčiau. Jeigu jis laikomas ne šaldytuve, saugiausia jį suvartoti per 1 val. Po 4 val. tokį maistą valgyti jau pavojinga. Dabar greičiausiai suprantate, kodėl per šventes dažnai apsinuodijama maistu – patiektai švenčių metu puikuojasi ant stalo visą dieną!

Pagamintą maistą pirkdami iš parduotuvės ar kavinės rizikuojate dar daugiau, kadangi nežinote, kiek laiko jis yra prastovėjęs ne šaldytuve.

2 mitas: Elektrinis rankų džiovinimo prietaisas platina bakterijas

Mokslininkų teigimu, viešose patalpose kur kas saugiau naudotis elektriniais rankų džiovinimo prietaisais nei popieriniais rankšluosčiais. Naujausi tyrimai rodo, kad mažiausias bakterijų kiekis ant rankų išlieka džiovinant jas šiltu oru, tačiau labai panašūs rezultatai gauti sausinant rankas popieriniais ir medžiaginiais rankšluosčiais arba paliekant jas nudžiūti savaime. Reikia pastebėti, kad kur kas daugiau bakterijų pasklinda tuomet, kai tualete nuleidžiamas vanduo.

3 mitas: Negalima bendrauti su kūdikiu nenusiplovus rankų

Žinoma, galima prašyti žmonių, kad prieš bendravimą su mažyliu atidžiai nusiplautų rankas, tačiau kiekvieno svečio "nukenksminti" nebūtina, kadangi kūdikis antikūnių gauna dar būdamas motinos gimdoje, todėl iš dalies jau yra apsaugotas nuo virusų ir bakterijų. 6 mėn. amžiaus kūdikio organizme (jeigu jis skiepytas) atsiranda jo paties antikūnių.

4 mitas: Viešieji tualetai – bakterijų dauginimosi lizdas

Iš tiesų kur kas daugiau bakterijų tarpsta ant rašomojo stalo darbe nei ant unitazo dangčio viešajame tualete, nes pastarosios patalpos kur kas dažniau dezinfekuojamos. O darbo vietoje mažai kam šauna į galvą mintis periodiškai atlikti švaros misiją: dezinfekuoti darbo stalą, kompiuterio klaviatūrą, pelę ar telefono ragelį.

O gal prie darbo stalo dar ir užkandžiaujate? Žinoma, galite tikėtis, kad valytoja retkarčiais nuvalo nuo jo dulkes, tačiau namuose prie nešvaraus stalo juk nevalgote. Todėl nepatingėkite laisvesnę minutėlę darbinio stalo tvarką atlikti patys – kruopščiai specialiomis priemonėmis nuvalykite įvairių daiktų paviršius.


5 mitas: Saugiau rinktis antibakterinius produktus

Reikia pripažinti, kad antibakteriniai produktai apsaugo nuo bakterijų, tačiau lazda turi du galus: pernelyg jais piktnaudžiaujant išsivysto jiems atsparūs mikroorganizmai. Štai kodėl sveikatos specialistai į kasdienį šių produktų vartojimą žiūri gana skeptiškai.

Periodiniam paviršių valymui naudoti dezinfekuojančias šluostes ar purškiklį, naikinantį bakterijas, tikslinga tuomet, kai namuose yra sergančių rotavirusu ar peršalimo ligomis. Valyti reikėtų tuos paviršius, ant kurių tarpsta daugiausiai bakterijų: durų rankenas, vandens krano rankenėles, unitazo bakelio vandens nuleidimo mygtuką, šviesos jungiklius, šaldytuvo rankeną.

Rankoms skirtos antibakterinės priemonės naudingos tuomet, kai nėra sąlygų jas švariai nusiplauti, tačiau nevertėtų pamiršti, jog geriausios priemonės, užmušančios bakterijas, yra muilas ir vanduo. Todėl kuo dažniau plaukite rankas prieš valgį, pasinaudoję tualetu, viešuoju transportu ir pan.

Mokslininkų teigimu, 7 kartus per dieną plaunant rankas, iki 75 proc. sumažėja peršalimo ligų rizika. Na, o jei nesinori tinkamai rūpintis savo sveikata, tuomet bent jau pagalvokite apie aplinkinius, kuriems tikrai nelinkite bloga.

Pabaigai – pasitikrinkite, ar tikrai mokate plauti rankas:

– Pirmiausiai rankos sušlapinamos vandeniu ir tik tuomet siekiama muilo.
– Rankos trinamos tol, kol muilas suputoja. Jos šiuo momentu nelaikomos po vandeniu, kad nenusiplautų muilas.
– Rankos plaunamos tiek išorėje, tiek viduje, kruopščiai išvalomi tarpupirščiai ir panagės. Šis procesas turėtų užtrukti ne mažiau kaip 15 s.
– Po to muilas nuo rankų kruopščiai nuplaunamas.
– Po plovimosi rankos gerai nusausinamos.

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Merlin
Dear Seth,Interested in getting a bit of iaofrmntion regarding your wedding packages. Do you have a price list and what each package offers?That would be greatly appreciated,Sarah and Simeon
Ken
Heeej! Ja, hon e4r je4ttesf6t och du har lyckats gf6ra ett se5 ubadrnert julkort igen... f6nskar dig lycka till i utmaningen och ja, hoppas du vinner ff6r du e4r se5 duktig! Tusen tack ff6r hje4lpen med bloggen, ja, det e4r ju inte se5 sve5rt att se att jag fastnade ff6r din och ff6rsf6kte hitta en som e4r se5 ljus ockse5. Man ser fotona se5 bra mot den bakgrunden och ja, det ge5r le4ttare att le4sa osv. Brukar kunna e5ngra mig ne4r jag bytt men inte denna ge5ngen ! :)Hoppas du har det se5 bra du bara kan och snart fe5r en mysig pysselstund igen . Du e4r se5 duktig!Massor med kramarc5sa

Daugiau komentarų