Erkinis encefalitas

Liaudies medicinos liga

Vasarą miškas vilioja grybais ir uogomis, naktiniais pasisėdėjimais prie laužo ar romantiškais pasivaikščiojimais besiklausant paukščių giesmių. Tačiau šie smagūs dalykai gali baigtis labai liūdnai: pykinimu, karščiavimu, traukuliais, raumenų skausmais, paralyžiumi, psichiniais sutrikimais. Tam reikia tik vienos, erkinio encefalito virusą nešiojančios, erkės įsisiurbimo.

Erkinis encefalitas – sunki virusinė liga, kuri pažeidžia nervų sistemą. Žmogui ji perduodama erkės įkandimu, kurios gausiai paplitusios gamtoje mūsų kraštuose. Šiam susirgimui būdingas sezoniškumas: gegužės – birželio mėn. ir rugpjūčio – rugsėjo mėn.

Būkite atsargesni gamtoje

Išsiruošę į mišką, naudokite specialias apsaugos priemones nuo erkių įsisiurbimo. Padenkite jomis atviras kūno vietas ir rūbus. Tinkamai apsirenkite:

• Aukšta uždara avalynė į kurią sukiškite kelnių galus.

• Kepurė, skarelė ar gobtuvas, kad paslėptumėte plaukus.

• Viršutinė aprangos dalis turi būti ilgomis rankovėmis ir aukšta apykakle.

• Šalikėlis ar skarelė, kad pridengtumėte kaklą.

• Rūbai turi būti gerai prigludę prie kūno.
Grįžę iš miško ar pievos kruopščiai ir atidžiai save apžiūrėkite: po įkandimo erkė lieka ant kūno, jos galva tūno paslėpta po oda, o pilvas kyšo paviršiuje.

Geriausia ir efektyviausia profilaktinė priemonė nuo šios ligos yra skiepai.

Erkinio encefalito simptomai

Inkubacinis erkinio encefalito periodas vidutiniškai tęsiasi nuo 7 iki 14 d., nors pirmieji ligos požymiai gali pasirodyti ir po 1, ir po 30 dienų. Liga dažniausiai pasireiškia karščiavimu (kūno temperatūra gali pakilti iki 38 – 40°С), kuris gali tęstis 2 – 10 d. Žmogus jaučiasi nusilpęs, atsiranda galvos ir raumenų skausmai, pykinimas, traukuliai, nuovargis, nemiga, emocinis dirglumas. Gali sutrikti pusiausvyra, kvėpavimas, širdies darbas, atsirasti sąmonės aptemimas bei paralyžius.

Ką daryti, jei jums įsisiurbė erkė

Jei jums įsisiurbė erkė, nedelsiant ją ištraukite, tačiau labai atsargiai – jos galvutė neturi pasilikti po oda. Jei to nepadarysite, kenkėjas ir toliau siurbs jūsų kraują.

Erkę ištraukite pincetu. Suėmę ją už galvutės lėtais sukamaisiais judesiais prieš laikrodžio rodyklė ištraukite. Jei pinceto neturite, pasidarykite iš tvirto siūlo kilpą, užmaukite ją ant kyšančio erkės kūno, užveržkite kilpą, ir, laikydami įtempę abu jos galus, ištraukite. Galite ištraukti ir pirštais, suėmę nykščiu ir smiliumi kuo arčiau odos. Jei traukiant erkės straubliukas ar galvutė liko po oda, būtinai kreipkitės į medicinos įstaigą, kad ją pašalintų.

Ištraukę erkę, būtinai žaizdelę išdezinfekuokite. Kreipkitės medicininės pagalbos. Ištrauktą erkę pasiimkite su savimi, kad laboratorijoje galėtų nustatyti ar ji yra erkinio encefalito viruso nešiotoja.

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą: