Galvos skausmas: vyriškas ir moteriškas

Liaudies medicinos liga

Mes — skirtingi, net mūsų galvos skausmui būdingos savos ypatybės

Ją skauda nuo visko. Nerimo, pykčio, nuovargio, problemų, netikėto džiaugsmo, karščio, nuo šalčio, nuo visokiausių negalavimų... Žodžiu, labai dažnai mūsų organizmas reaguoja galvos skausmu. 85 proc. atvejų gydytojai neaptinka jokios ligos — tik vadinamuosius funkcinius sutrikimus.

Ką mums galvoje skauda

Mus kamuoja anaiptol ne smegenys — jose nėra jautrių nervinių audinių, tad ir skaudėti jų iš prigimties negali. Dažniausiai skausmo pojūčius mums kelia jose glūdinčios kraujagyslės: jos prisipildo kraujo, išsitempia ir jas ima sopėti. Kartais mums skauda po plaukais ar ties pakaušiu esančius raumenis — jiems būdinga susitraukti dėl menkiausios psichinės bei fizinės įtampos ir tarsi lanku ar šalmu suspausti galvą.
 
Kodėl moterims ir vyrams skirtingai skauda galvą

Moters savijauta priklauso nuo hormonų pokyčių. Estrogenai, kurių organizmas daugiausiai pagamina įpusėjus ciklui, sustiprina moterišką protą, stabilizuoja nuotaiką, padaro ją tolygią ir džiugią, malšina įtampą, gerina kraujotaką. Suprantama, jog tuo metu, kai padidėja intelektualinis aktyvumas ir apima maloni dvasios būsena, moteris turi kur kas mažiau priežasčių galvos skausmui — problemos sprendžiamos be ypatingo vargo, niekas neerzina, neslegia. O puikus kraujagyslių tonusas lemia nuolatinį smegenų aprūpinimą deguonimi.
 
Tačiau artėjant mėnesinėms padėtis keičiasi: daugėja kito hormono, progesterono, nuotaika blogėja, ūmėja priešmenstruacinis sindromas. Viena iš jo tipiškų apraiškų yra „priešmenstruacinė migrena“ — stipraus galvos skausmo priepuolis, kuris kyla dėl kokio nors menkniekio: pikto žodžio, smarkaus vėjo gūsio arba išvis be akstino, tik dėl minimalaus estrogeno kiekio kraujyje porą trejetą dienų prieš mėnesines arba pirmąją jų ciklo dieną. Kartais prieš mėnesines galva būna tiesiog sunki, o progesterono perteklius sulaiko organizme skysčius, todėl kiek padidėja kraujospūdis bei sukelia nemalonius pojūčius. Tad moterims galvą skauda nuolat ir dažnai.

Vyrų hormoninis fonas stabilesnis. Tačiau dėl savo testosteroninio aktyvumo ir ryžtingumo jie į kiekvieną problemą reaguoja galingu adrenalino pliūpsniu, kuris priverčia smarkiai susitraukti kraujagysles ir įtempti raumenis. Juk būtina ką nors daryti: bėgti, daužyti vėzdu, slėptis. Todėl vyrus galvos skausmo priepuoliai ištinka be jokios tvarkos, jų metu šokteli arterinis kraujospūdis, jie būna intensyvesni ir sunkiau pagydomi.

Vyrams būdingas „laisvadienio galvos skausmas“: ištisą savaitę jie laksto kaip užsuktas ir pluša. O savaitgalį — išsidrebia ant sofos ir ilsisi. Gyvenimo tempas staigiai sulėtėja, o kartu krinta ir kraujagyslių tonusas bei arterinis kraujospūdis. Rezultatas — galvos skausmas dėl neįprasto atsipalaidavimo.
 
Kodėl moterims pasimylėjus galvos skausmas apmalšta

Visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų lyties, orgazmo metu į kraują išsiskiria endorfinų, kuriems būdingas poveikis malšinti skausmą. Bet moterų atveju pastebimas ir papildomas estrogeno pliūpsnis, daugelį kartų sustiprinantis savų endorfinų veiksmingumą. Taigi atsikalbinėjimas, neva „man šiandien seksas nerūpi, man skauda galvą“ liudija, jog toji moteris sekso metu nepatiria malonumo. O patirtų — reikalautų geros sekso dozės kaip ypatingo vaisto nuo galvos skausmų.
 
Kodėl vyrams kartais pasimylėjus skauda galvą

Pirma, mylėdamasis vyras atlieka fiziškai aktyvų vaidmenį, todėl pakyla jo kraujospūdis. Jei tas šuolis žymus, vyrui paskaudena galvą valandą ar pusantros po lytinio akto, kol kraujospūdis nusileidžia iki normos.

Antroji priežastis panaši į mechanizmą, kuris sukelia erekciją — smulkiosios kraujagyslės iš pradžių pritvinksta kraujo, o paskui laikinai blokuojamas jo atoslūgis. Kai toks dalykas įvyksta penyje — šis sustandėja. Jei kraujo susitelkimo procesas dėl kompanijos paveikia ir galvos kraujagysles, kyla itin smarkus trumpalaikis galvos skausmas, kuris trunka keletą minučių ir praeina tuoj po orgazmo.

Kai kuriems „postkoitalinių skausmų“ kamuojamiems vyrams neduoda ramybės klausimas: ar sekso metu jų neištiks insultas (kraujo išsiliejimas į smegenis)? Nerimauti nėra jokio pagrindo — insultas dėl tokios būsenos negresia.
 
Kaip kovoti su moterims būdingais galvos skausmais

Galima juos kęsti ir guostis, kad po keleto dienų skausmai praeis. Bet logiškiau imtis priemonių ir nesikankinti. Jei tavo ciklas nereguliarus, reikia pasitarti su ginekologu. Jei nori atkurti ciklą, geriau nevartok kontraceptinių priemonių, nes jie slopina savų estrogenų gamybą ir taip sustiprina galvos skausmus. Itin padeda netradicinė medicina, ypač akupunktūra. Jei tavo ciklas reguliarus, bet prieš mėnesines vis tiek skauda galvą, veikiausiai negalavimo priežastis yra staigus estrogenų lygio kritimas. Kai kurie gydytojai pataria šį trūkumą kompensuoti maistu, kuriame yra augalinių estrogenų, — pavyzdžiui, kasdien valgyti tofu arba sojų jogurto. Įsidėmėk, kad bet kurios dietinės terapijos rezultatai pasireiškia tik po mėnesio. Likus 7 dienoms iki mėnesinių pravartu gerti juodąją arbatą su pienu bei meškauogių arba kmynų nuovirą — šie gėrimai šalina iš organizmo vandens perteklių, ir nevartoti druskos — kad ji nesulaikytų kūne skysčių.
 
Kaip sumažinti vyrams būdingus galvos skausmus

Vos prasidėjus priepuoliui padės vaistai, mažinantys kraujospūdį, ir pasivaikščiojimas — ritmiškas fizinis aktyvumas nuramina, tyras oras teikia ląstelėms deguonį. Kai galvą jau įsiskaudėjo, reikia išgerti tablečių nuo skausmo. Atkreipk dėmesį — daugeliui vyrų padeda tik pusantro ar du kartus didesnė už standartinę preparato dozė. Todėl renkantis vaistus būtina pasitarti su neurologu.

Norint atsikratyti „laisvadienio galvos skausmų“, reikia anksti atsikelti, nesivolioti lovoje iki vidurdienio, bergždžiai tikintis atsimiegoti, ir aktyviai ilsėtis: sportuoti, keliauti, išvykti į gamtą, nueiti į teatrą.

Nestandartinės, bet veiksmingos priemonės nuo galvos skausmo

1. „Kontrastinė“ vonia — ilsiesi karštame vandenyje, užsidėjusi ant kaktos šaltame vandenyje pamirkytą rankšluostį.

2. „Guvernančių metodas“ — standžiai susiverži galvą šaliku. Ypač gerai malšina priešmenstruacinius galvos skausmus.

3. Masažas — veiksmingas vos prasidėjus priepuoliui. Švelniai masažuojami sprando raumenys, pečiai, tarpumentis, galva po plaukais ir kakta virš antakių.

4. Aromaterapija — alsuoji rozmarinų arba eukaliptų eteriniais aliejais.

5. Savireguliavimo metodas, paremtas kompiuteriniu valdymu, juo žavisi vyrai. Kai ima kamuoti galvos skausmas, prisijungi daviklius, kurie fiksuoja kraujospūdį, pulso dažnį bei elektrinį galvos smegenų aktyvumą ir duomenis persiunčia į kompiuterio ekraną. Sąmoningomis valios pastangomis turi šiuos parametrus pakeisti taip, kad apmalštų skausmas. Tavo fizinės pastangos išlieka atmintyje, o per keletą mėnesių įvaldai meną susidoroti su skausmais savikontrolės būdu.
 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Ryasnu8
As the menstrual cycle progresses and progesterone levels increase, mood worsens, and premenstrual syndrome may occur. One of its typical manifestations is premenstrual migraine, which is a severe headache caused by a lack of estrogen in the blood a few days before or on the first day of menstruation duck life. Women may also experience heavy-headedness or discomfort due to fluid retention caused by an excess of progesterone. As a result, women may experience frequent headaches.
MMM
...

Daugiau komentarų