Gripas. Dažniausiai užduodami klausimai

Liaudies medicinos liga

Kai gripas grasina daugybę žmonių parversti į lovą, pats metas atsakyti į 5 svarbiausius klausimus.


Kodėl peršalimas ir gripas labiausiai atakuoja žiemą?

Nors daugelis žmonių mano, kad dėl to kalti šalčiai, iš tikrųjų gripas ir peršalimas su oro temperatūra turi ne itin daug bendro – bent jau netiesiogiai. Šaltas oras pats savaime nesusargdina. Tiesiog atšalus orams žmonės daugiau laiko būna viduje, patalpose, taigi uždaroje erdvėje paskleidžia daugiau mikrobų – tad susergama lengviau, užsikrečiama dažniau.


Kada vis dėlto nebekelti kojos iš namų?

Suaugusiems žmonėms nedidelė temperatūra ar perštinti gerklė paprastai nėra indikacijos, raginančios čiupti telefoną, paskambinti šefui ir informuoti, kad į darbą šiandien neateisite. Tačiau vis dėlto nepalyginamai išmintingiau būtų ligą prigriebti dar jai beprasidedant ir pasistengti neužkrėsti klientų ir kolegų.

Deja, jei jums – tik peršalimas, ligos eigoje kitų jau nebeužkrėsite, o labiausiai užkrečiamą periodą jau pražiopsojote: jis buvo dar prieš išryškėjant ligos simptomams. Tuo tarpu jei susirgote gripu, didžiausia tikimybė užkrėsti kitus yra viena diena prieš išryškėjant simptomams ir 5 dienos nuo ligos pradžios. Taigi jei tą vieną dieną ir ėjote į darbą ar paskaitas, artimiausias 5 dienas vis dėlto savo ir aplinkinių labui geriau pagulėkite lovoje.


Kada skambinti gydytojui?

Paprastai peršalimą ir gripą daugelis suaugusiųjų gydosi patys. Tačiau ir viena, ir kita liga gali sukelti komplikacijų – tada jau reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Į kokius pavojaus signalus atkreipti dėmesį?

• Kai ilgai nekrinta aukšta temperatūra;
• Šaltkrėtis;
• Skausmas krūtinėje kvėpuojant;
• Kai atsikosėjama tirštomis gelsvai žalsvos spalvos gleivėmis;
• Kai ligos simptomai nelengvėja ir nepraeina per keletą dienų.


Kaip neužkrėsti šeimos narių?

Visų pirma – tiek jums, tiek visiems namiškiams būtina kruopščiai laikytis higienos: dažnai plauti rankas, nesinaudoti bendrais rankšluosčiais, nuolat vėdinti kambarius. Kai čiaudite ar kosite, burną prisidenkite nosine (naudokite tik vienkartines nosines, kartą išsišnypštus nosį ar į nosinę atsikosėjus, tuojau pat ją išmeskite).

Be to, pasistenkite laikytis atstumo nuo namiškių: nesiglebėsčiuokite, nesibučiuokite, kalbėkite su jais stovėdama kiek atokiau, nei įprastai. Jei namuose yra mažų vaikų – nelieskite jų žaislų, rūbų, neimkite jų už rankų.


Ar peršalus dar galima skiepytis nuo gripo?

Nors paprastai skiepijami sveiki žmonės, jei jaučiate vos keletą nestiprių peršalimo simptomų, nuo gripo skiepytis vis dėlto galima. Tik prieš tai būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju, kad jis deramai įvertintų jūsų ligos simptomus.

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą: