Gelta - suvenyras iš Egipto

Liaudies medicinos liga

Ieškodami egzotikos Šiaurės Afrikos ar Azijos šalyse, keliautojai negalvoja apie ten tykančias grėsmes sveikatai. Blogiausia, kad apie tai perspėti ar rekomenduoti apsaugos priemonių nesivargina ir kelionių pardavėjai, ir net medikai.

Virusą pasigavo Egipte

Vasario pradžioje 13-mečio vilniečio Eriko šeima susirūpino, kai paaugliui dingo apetitas, jis ėmė skųstis silpnumu, pilvo skausmais. Prieš tai jis buvo peršalęs, todėl tėvai pamanė, kad tai komplikacija ir nuvedė sūnų į polikliniką.

Gydytoja pastebėjo pageltusias Eriko akis ir išsiaiškinusi kitus simptomus iš karto įtarė geltą - hepatito A viruso sukeltą kepenų uždegimą. Berniukas savaitei pakliuvo į ligoninę, o tėvai puolė ieškoti internete informacijos apie šią ligą.

"Prisipažinsiu, buvome gerokai išsigandę, nes prisiskaičiau, kokie pavojingi hepatitai, ypač C. Bet pasikalbėję su medikais sužinojome, kad sūnaus liga ne tokia baisi kaip kiti hepatitai, o užsikrėsti jis galėjo tik per mūsų kelionę į Egiptą prieš pat Kalėdas", - pasakojo Eriko mama.

Hepatito A viruso sukeltu kepenų uždegimu Lietuvoje kasmet suserga iki 100 žmonių, tačiau infektologai laiko šią ligą slapta grėsme, nes dauguma šalies gyventojų neturi jai imuniteto.

Ligoninėje intensyviai gydoma apie savaitę, tačiau grįžęs į namus pacientas privalo laikytis dietos - vengti marinuoto, rūkyto ir kepto maisto, saugotis didesnio fizinio krūvio. Kepenys po tokio uždegimo visiškai atsigauna per pusę metų. Apsauga nuo hepatito A įgyjama juo persirgus arba pasiskiepijus.

Rizikos galima išvengti

Ligos būtų galima išvengti, jei visuomenė turėtų pakankamai informacijos apie ją ir galimybių apsisaugoti. Ypač svarbu tuo pasidomėti rengiantis į kelionę. Mat Egiptas, Tunisas, Marokas, Pietų Azijos šalys laikomos itin didelio hepatito A paplitimo zonomis.

Vilniečių šeima pasakojo, kad agentūros darbuotojai perspėjo Egipte nevalgyti neluptų vaisių ir daržovių, kito turguje ar gatvėje pirkto maisto, vandenį vartoti tik fasuotą, kad išvengtų per maistą plintančių ligų. Bet jiems pikta, kad kelionių organizatoriai neįspėjo apie riziką užsikrėsti hepatitu A ir galimybę to išvengti skiepijantis.

Poliklinikoje, kur praėjusį rudenį Erikas kaip tik buvo nemokamai skiepijamas nuo hepatito B, informacijos apie galimybę pasiskiepyti nuo kitos rūšies hepatito šeimai nebuvo suteikta.

"Mums pasakė, kad tai paskutinis skiepas, kuris numatytas vaikams pagal skiepų kalendorių. Būtų užsiminę, kad nuo hepatito B nemokamai skiepija, o nuo A - ne, bet yra komercinės vakcinos, tikrai būtume vaikus paskiepiję. Deja, apie tai sužinojome tik tada, kai nutiko ši nelaimė", - apgailestavo moteris.

Prof. Vytautas Usonis - Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Pediatrijos centro vadovas:

Kadangi hepatitas A yra žarnyno infekcija ir virusas išsiskiria su išmatomis, o užsikrečiama juo per burną, virusui plisti labai reikšminga higiena ir gyvenamosios aplinkos standartai - vandens tiekimo, maisto gamybos ir kt. Šiandien maisto, ypač pieno produktų, gamybai taikomi daug griežtesni higienos standartai nei prieš 20-30 m. Parduotuvėje maisto nečiupinėjame rankomis - viskas supakuota į maišelius. Kasininkai, kurie dirba su nešvariais (higienos požiūriu) pinigais, prie maisto produktų taip pat nesiliečia. Mes paveikėme užkrato perdavimo grandį, todėl sergamumas hepatitu A smarkiai sumažėjo.

Tačiau lazda turi du galus - nepersirgusieji šia liga neturi apsaugos nuo hepatito A. Taigi didžioji dalis visuomenės yra imli šiam virusui ir žmones šiandien saugo tik labai švarus gyvenimo būdas. Bet patekę į aplinkybes, kur higienos standartai žemesni, jie yra itin pažeidžiami. Todėl ir kyla protrūkių - prieš keletą metų Suvalkijoje, pernai - Latvijoje. Žmonės daug keliauja, atostogauti renkasi tolimus kraštus, o, pavyzdžiui, Azijos ar Afrikos šalyse sergamumas A hepatitu yra gerokai didesnis nei pas mus. Ir užkrėsti juo neturintiems imuniteto yra labai didelė rizika.

Išvengti rizikos paprasta - nuo hepatito A galima pasiskiepyti. Tačiau vakcina yra komercinė, į valstybės kompensuojamą vaikų skiepijimo programą neįtraukta. Dviejų dozių skiepijimo kursas kainuoja apie 300 litų. Tačiau kartą pasiskiepijus, imunitetas įgyjamas visam gyvenimui ar bent jau 30 metų.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"
 

 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Ahmed
rašo:Sveiki Evaldai, smagu matyti .. Ir man ši sąvoka buvo nauja iki to smrenaio, ir kadangi nenurimstu, kol visko sau neišsiaiškinu, tai ir išsiaiškinau. Pasirodė labai naudinga, net nesitikėjau, kiek daug atsistojo painiavos į savo vietas . Todėl jei pradžioje ir buvo šioks toks kartėlis dėl smrenaio, tai dabar galiu jam tik padėkoti kokiais kartais įdomiais aplinkkeliais ateina Tiesa gyvenime .. Gali būti gal hedonistai kažko ir mokosi, kaip ir visi mes . Lyja su tuo nieko tai tikrai daug kuriozų.. Savo draugus jau atmokiau taip atsakinėti įklausimą kaip gyveni .. Sunkiai, su trupučiu pykčio, bet bent jau stabteli prieš atsakydami nieko . Iš tiesų yra ryški pesimistų persvara, apie tai jau ir medžiagą susirinkau, bandysiu nagrinėti . Hedonistų nenorėčiau kažkaip išskirti, nors jų taip pat nemažai (kaip pasirodė). Džiugu, kad daugėja smalsių, augančių, ieškančių, išmintingų šviesuolių. Jų daug, bent jau mano aplinkoje, ir visi jie nuostabūs .Hedonistui tai ir linksminkitės, man rodos, jūs kažkur ne čia užklydote . Matote ir mes jums džiaugsmo suteikėme, prajuokinome .Vladai, labas Kaip tik rengiausi pas tave užeiti parašyti apie NLP komentarą. Gal pagaliau skirsiu tam laiko . Kaip šauniai parašei apie pokalbius prie laužo ir grybavimą su mažylėmis.. tikrai tai gryniausias ir tyriausias džiaugsmas .. Ačiū .
Patricia
rašo:Sveiki Vytautai, tikrai auakrattiinčių dėmesį užsiėmimų nuo svarbiausių dalykų gyvenime dabar labai daug.. Dažnam be jų sunku įsivaizduoti gyvenimą. Žmogaus dėmesį ir psichiką lengviausia užvaldyti būtent malonumais ir įvairiomis priklausomybėmis. Laimė, kad palyginus su praeitomis kartomis, mes dabar turime gausybę informacijos, kurios dėka galime suprasti šiuos mechanizmus ir rinktis kitokį sąmoningą gyvenimą. Kaip sakė Vydūnas žmonišką . D. Aikas siūlo daug teisingų klausimų, kuriuos uždavę sau, pamatome kitaip pasaulį ir save jame . Labas, Vladai, labai geras pastebėjimas apie kitą kraštutinumą negatyvumą plačiausiu mastu. O mintis rašyti apie hedonizmą kilo po vieno seminaro, kur atvirai siūlė džiaugtis gyvenimu per kūno malonumus ir pašaipiai kalbėjo apie nemokančius to daryti kompleksuotus nevykėlius. Kažkaip.. neskaniai nuskambėjo, dėl to ir pasigilinau atradau šią teoriją, kuri, pasirodo, dabar labai populiari tarp turtingųjų ir juos mėgdžiojančių. Be to, pamačiau ir tarp pažįstamų nemažai žmonių, kurie iš tiesų painioja pozityvumą gyvenime ir hedonizmą.Asta pavyzdys su drauge labai iškalbingas, tai ir yra meilės sau ir hedonizmo painiojimas . Mylintis save žmogus gerbia savo kūną ir neapkrauna jo nereikalingu arba žalingu darbu: turi būti išlaikomas saikas ne tik papildyti organizmą reikalingomis medžiagomis, bet ir leisti jam apdoroti jį neperkraunant. Paskaičiusi jūsų komentarą paieškojau internete informacijos apie jūsų minimus viešbučius taip , jie yra ir būtent siūlo jūsų aprašytas paslaugas.. Sutinku žmoniškumu tai net nekvepia..Regina, labai teisingas kvietimas vadinti viską savo vardais, atkristų daug painiavos ir melo ..Ačiū visiems ir jau turbūt labanakt .

Daugiau komentarų