Priklausomybė nuo azartinių lošimų

Liaudies medicinos liga

Ar žinojote, kad azartiniai lošimai gali sukelti priklausomybę panašiai kaip narkotikai, tabakas, alkoholis ir kad dėl to gali tapti sunkiu ligoniu? Šį klausimą savo bendraamžiams ir ne tik jiems adresuoja Kauno medicinos universiteto (KMU) Visuomenės sveikatos fakulteto studentai. Jų praktikos Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biure užduotis buvo išsiaiškinti, kokia yra azartinių lošimų rinka Kauno mieste, paskatos ir pasekmės. Kartu su biuro specialistais studentai priėjo išvados, kad azartiniai lošimai yra labai pavojingi.
 
Kauno apskrities priklausomybės ligų centre 2007 metais nuo patologinio azartinių lošimų potraukio gydėsi 12 žmonių, iš jų 11 vyrų, 2 paaugliai ir 1 moteris. Pernai ligoniais save pripažino 22 žmonės: 20 vyrų, iš jų 4 paaugliai, ir 2 moterys.

Liguistas potraukis lošti būdingas visoms socialinėms grupėms, dažniausiai 21-55 metų amžiaus vyrams. Vieni lošia, nes turi asmenybės vystymosi sutrikimų ir slepiasi fantazijų pasaulyje, kiti tai sieja su galimybe praturtėti. Dažniausiai pastarojo tikslo pasiekti nesiseka ir tam sutelkiamos visos jėgos, apima azartas. KMU studentai įsitikino, kad priklausomybė gali išsivystyti lošiant žaidimų automatų salonuose, ruletę ar kazino, sporto totalizatorių, internetinius ar SMS žaidimus, net paprasčiausioje televizinėje loterijoje.

Nevaldomas potraukis lošti gali pasireikšti, vos pabandžius. Laikui bėgant progresuoja lošimo dažnis ir apimtys. Didėja ir problemos: pralošiami ne tik asmeniniai, bet ir šeimos, darbovietės pinigai, brangūs daiktai, klimpstama į skolas. Nesėkmes lydi melas, alkoholio ir narkotikų vartojimas, stresas. Priklausomai nuo lošimo patiriami nuotaikos svyravimai, kuriuos sukelia pergalės ir pralaimėjimai. Būtent dėl nuotaikų kaitos priklausomus nuo azartinių lošimų žmones vis dažniau aplanko suicidinės mintys.

Įtarti priklausomybę azartiniams lošimams gali artimieji, bendradarbiai. Padėti lošėjui gali tie žmonės, kuriuos jis gerbia: giminaitis, geras draugas, darbdavys, dvasininkas ar gydytojas. Labai svarbu įtikinti, kad priklausomas nuo azartinių lošimų žmogus suprastų savo priklausomybę.

Lietuvoje jau veikia Anoniminių lošėjų draugija. Jos nariai dalijasi savo patirtimi ir siekiais padėti sau ir kitiems įveikti lošimo problemą. „Vienintelė sąlyga, norint tapti draugijos nariu - noras mesti lošti. Tai sunku. Dauguma beviltiškai stengiasi įrodyti, kad gali lošti vadovaudamiesi sveiku protu ir logika. Mintis, kad kada nors kažkokiu būdu pavyks kontroliuoti savo potraukį lošti, kamuoja kiekvieną priklausomybę turintį lošėją. Šis įsitikinimas dažniausiai būna toks stebėtinai tvirtas, kad priveda lošėjus iki kalėjimo grotų, beprotybės ar mirties", - teigia anoniminių lošėjų draugijos nariai.
 
Pasitikrinimui jie siūlo savikontrolės anketą:

1. Ar esate kada nors nenuėjęs į darbą/pamokas/paskaitas dėl lošimo?

2. Ar kada nors jautėtės nelaimingas namuose, šeimoje dėl lošimo?

3. Ar lošimas turėjo įtakos Jūsų reputacijai?

4. Ar Jus kada nors graužė sąžinė dėl lošimo?

5. Ar kada nors lošėte vien tam, kad išloštumėte pinigų skoloms apmokėti ir finansinėms problemoms išspręsti?

6. Ar dėl lošimo sumažėjo Jūsų ambicijos bei darbingumas?

7. Ar pralaimėjęs jausdavote neatidėliotiną poreikį vėl lošti ir atsilošti?

8. Ar laimėjęs jausdavote neatidėliotiną poreikį vėl lošti ir išlošti dar daugiau?

9. Ar dažnai lošdavote tol, kol baigdavosi visi pinigai?

10. Ar kada nors teko skolintis pinigų tam, kad galėtumėte lošti?

11. Ar kada nors teko ką nors parduoti tam, kad gautumėte pinigų lošimui?

12. Ar nenoriai leisdavote lošimui skirtus pinigus kitoms, įprastinėms reikmėms?

13. Ar dėl lošimo nustojote rūpintis savimi arba savo šeima, jos gerove?

14. Ar kada nors lošėte ilgiau negu buvote suplanavęs?

15. Ar kada nors lošėte siekdami nusiraminti, atsipalaiduoti, atitolti nuo rūpesčių?

16. Ar kada nors pasielgėte arba svarstėte galimybę pasielgti neteisėtai tam, kad gautumėte pinigų lošimui?

17. Ar dėl lošimo sutriko Jūsų miegas?

18. Ar patirtos nesėkmės, nemalonumai, neigiamos emocijos Jums sukelia neatidėliotiną norą lošti?

19. Ar Jums kada nors kilo potraukis atšvęsti kokią nors savo sėkmę kelių valandų lošimu?

20. Ar kada nors pagalvojote, kad toliau lošdami galite degraduoti, sužlugdyti patys save ar net nusižudyti?

Jei teigiamai atsakėte į septynis ir daugiau klausimų, yra pavojus, jog esate priklausomas nuo azartinių lošimų.
 
Kauno visuomenės sveikatos biuro info.

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Kimmes
Your article is informative. I can learn more new things. So, I admire your telligence. smash karts
Jujuas9i
Iš tiesų, lošimo priklausomybė gali turėti rimtų pasekmių asmeniui ir jo artimiesiems. Tai ypač pasakytina apie žmones, kurie turi silpną valios jėgą ir sunkiai gali susilaikyti nuo lošimo. Nesugebėjimas kontroliuoti lošimo potraukio gali sukelti finansinių problemų , prarasti artimuosius bitlife, darbovietę ir netgi namus.
Pagalba tau!!
Sveiki gali jums padeti ,ESU buves losejas zinau ka tai reiskia ir dabar uzsimu to gydymu noriu padeti zmonems nes tai ne tik liga .kreipkites .a.z.
amerika
Dieve tu mano,kada tas košmaras baigsis,kaip reikia išbristi iš to liūno, visai esu silpnave
Edvinas
Baisi liga, jauciu galima sakyti prilygsta alkoholizmui ir natkotikam. Tik pastariesiem galima koda pritaikyti, o losejam jauciu, kad nelabai dar yra, jai butu kokia galimybe butinai izbandyciau kol nesugriuvo visi gyvenima planai, seima.

Daugiau komentarų